Řekneme si jaké máte v dnešní době možnosti, pokud chcete půjčit peníze. Představíme si jednotlivé možnosti.

Bankovní půjčky

První volbou a také nejvíce výhodnou volbou jsou půjčky od banky. V bankovním sektoru je však třeba počítat s tím, že bude řádně prověřován registr dlužníků a to znamená, že když máte někdo vroubek v registru dlužníků, tak už nemá šanci získat bankovní půjčku od banky. Banka u nových klientů, také důsledně vyžaduje potvrzení o výši příjmů. U živnostníků či podnikatelů je třeba doložit 2x poslední daňová přiznání.

Půjčky od družstevních záložen

Druhou volbou a také druhou nejvýhodnější volbou jsou půjčky od družstevních záložen. Družstevní záložny neboli kampeličky poskytují jen o trošku méně výhodné půjčky než klasické banky. I tady bude probíhat náhled do registru dlužníků a musí se ukázat kolik vyděláváte. Poskytují půjčky od zhruba 50000 Kč až do několika milionů.

Nebankovní společnosti a jejich půjčky

Poslední možnosti jsou půjčky od nebankovních společností. Tato možnost je nejméne výhodná, protože taková půjčky od nebankovních společností vás vyjdou nejdráže. Většinou se je nevyplatí brát, takže těmto půjčkám by jste se měly vyhýbat doslova jako čert kříži. Sice se neprověřuje registr dlužníků, ale roční úroky a další podmínky nebývají vůbec výhodné.

Rady pro ty co si chtějí vzít půjčku

Na závěr pro vás máme hned několik rad:

  • sestavte finanční plán - před půjčkou by jste si měly spočítat jak jste finančně na tom. Stačí na papír hodit vaše měsíční příjmy a měsíční výdaje a hned viíte jak jste na tom.
  • porovnávejte si nabídky – využijte různé srovnávače a porovnejte si půjčky pěkně mezi sebou.
  • čtěte si důkladně smlouvu - je nutné si vždy důkladně pročíst úvěrovou smlouvu
  • zkuste smlouvat - doporučuji smlouvat o výši úroku, někdy se podaří úrok stlačit dolů.