Hypotéka na družstevní byt je o hodně složitější, než klasická hypotéka na byt či domů v osobním vlastnictví. V článku se dozvíte jak musíte postupovat pokud chcete získat hypotéku na družstevní byt.

Koupě družstevního bytu

Když si koupíte byt v osobním vlastnictví, tak je ve vašem vlastnictví a můžete jím také ručit za hypotéku. Pokud ale vlastníte družstevní byt, tak nevlasníte tento byl, ale vlastníte určitý podíl v družstvu. Proto je také komplikovanější získat hypotéku na družstevní byt. Ale i to jde v dnešní době zvládnout.

Předhypoteční úvěr na družstevní byt

Hodně hypotečních bank nabízí při koupi družstevního bytu následujicí možnost. Na 1 rok vám poskytnou tzv. předhypoteční úvěr. Po dobu tohoto úvěru budete z tohoto úvěru platit pouze úroky. Předhypoteční úvěr se pak celý platí z klasické hypotéky. Důležité však je, aby jste do 1 roku převedly váš byt z družstva do osobního vlastnictví. Právě díky tomu si pak budete moci vzít normální hypotéku. Pokud se vám ale nepodaří byt převést včas, tak mohou nastat problémy.

Předhypoteční úvěr má vyšší úroky

Je potřeba počítat s tím, že předhypoteční úvěr na družstevní byt má větší úroky, než klasická hypotéka. Přece jen hypoteční banka jde do mnohem většího rizika. Proto to lze i chápat. Úroky nejsou tak strašné, protože předhypoteční úvěr slouží pouze pro překlenutí určitého období, než vám bude schválena klasická hypotéka.

Úvěr ze stavebního spoření na družstevní byt

Pokud nepotřebujete tolik peňez tak je někdy dobré využít úvěru ze stavebního spoření. Stavební spoření má v České republice založené téměř každý. Stačí splnit určité podmínky a můžete získat úvěr. Úvěr ze stavebního spoření je vhodné zejména v případech kdy potřebujete částku do výše 500 000 Kč. U vyšších částek už není stavební spoření tak výhodné.