Internet je médiem, které vládne současnému světu. Na internetu je totiž možné během několik málo minut najít vše, co potřebujete znát. Výjimkou dnes nejsou ani online registry dlužníků, které jsou účinným nástrojem pro jednotlivce i firmy. Přinášíme vám malý přehled těch základních.

Centrální seznam je dostupný online

V České republice existují dva hlavní komplexní registry dlužníků. První z nich je Centrální registr dlužníků České republiky, který možná znáte pod zkratkou CERD. Tento registr je dostupný na adrese centralniregistrdluzniku.cz. Je určen pro fyzické i právnické osoby. Umožňuje vyhledávání dlužníků, konkursů na majetek, hledání věřitelů a mnoho dalších služeb. Díky němu můžete získat i potvrzení o bezdlužnosti. Do tohoto systému je možné se bezplatně registrovat.

SOLUS je výborným společníkem

Druhým velkým je seznam dlužníků solus, který vznikl díky zájmovému sdružení právnických osob jako jsou banky, nebankovní instituce, poskytovatelé energií i jiných služeb, telefonní operátoři a další. Instituce v rámci seznamu dlužníků solus sdílí údaje o neplatičích, čímž si vzájemně pomáhají. V rámci systému funguje dokonce i pozitivní registr. Ten naopak upozorňuje na klienty, kteří bez problémů své závazky plní. I tento registr je dostupný pro fyzické i právnické osoby online a je možné dokonce i požádat o SMS výpis přes mobil.

I na dalších místech

Existují i další seznamy. Je to například seznam dlužníků Všeobecné zdravotní pojišťovny, dále také seznam ARES, kde je možné najít firmy v likvidaci, existuje také a Centrální evidence úpadců a Insolvenční rejstřík. Co dělat, abyste se do seznamů nedostali? Nejednodušší je, mít své finance pod kontrolou. Pokud máte více půjček, zkuste sjednocení půjček do jedné, abyste si výši splátek snížili apod.