Obecně lze karty spojené s finančními prostředky rozdělit na kreditní a debetní karty. Rozdíl mezi kreditní a klasickou platební kartou je zásadní.

S debetní platební kartou čerpáte své vlastní peníze z Vašeho běžného účtu v bankovním ústavu, tedy je v okamžiku platby musíte mít. S kreditní kartou je možné platit i v případě že nemáte dostatek finančních prostředků na svém účtu, protože pro platby kreditní kartou si půjčujete od banky. Samozřejmostí je že takto získaný úvěr musíte splatit. Platba kreditní kartou je tedy půjčka, ale rozhodně to neznamená, že kreditní karty jsou nevýhodné. Právě naopak, kreditní karty lze využívat tak, že během bezúročného obdobím má držitel kreditní karty možnost celou půjčenou částku splatit a netratit na úrocích. Bezúročné období bývá u kreditní karty až 55 dnů.

Nové typy kreditních karet nabízí výhody v podobě bonusů nebo prémií z každé uskutečněné platby. Bankovní ústavy vydávají kreditní karty s možností slev na nákup zboží u domluvených obchodníků nebo aliančních partnerů. Tato sleva může být u kreditních karet až 25% z celkové ceny zboží. Platba kreditní kartou se tedy stává extrémně výhodnou, protože za zboží zaplatíte, získáte bonus dvě procenta z ceny zboží a ještě slevu na nákup. Kreditních karet je na trhu značné množství a je ideální si vybrat tu správnou kreditní kartu, která přesně vyhovuje našemu účelu. V nabídce je například kreditní karta pro běžnou spotřebu (s možností vrácení poplatku za vedení v prvním roce užívání) i kreditní karty pro náročné klienty. V nabídce jsou také specializované typy kreditních karet. Například s kreditní kartou ČSA MasterCard získáte mimořádné bonusové míle a s kartou Shell MasterCard bonus až 10 % ceny pohonných hmot u čerpacích stanic Shell v ČR. Sortiment kreditních karet je široký, stačí si jen vybrat tu správnou kreditní kartu, která vyhovuje Vašim potřebám a požadavkům.