Vzít si půjčku, není dnes nic neobvyklého. Půjčujeme si vlastně na cokoliv. Někteří na nové bydlení, jiní na nákup auta či vybavení domácnosti a stále více lidí si půjčuje také na dovolenou. Je půjčení peněz vždy výhodné? Jaké možnosti se vůbec nabízejí? Je vždy půjčka v bance tou nejvýhodnější variantou? Jaké druhy půjček na delší dobu vůbec existuji? To jsou otázky, na které najdete odpověď právě v tomto článku.

Dlouhodobé půjčky jsou výhodné, když…

Dlouhodobé půjčky jsou výhodné z tohoto důvodu, že díky nim je možné získat větší objem peněz, který splácíte několik let. Je ale nutné nad jejich volbou a hlavně nad formou přemýšlet. Důležité je dobře zvolit také banku, která dlouhodobé úvěry poskytuje. Různé banky totiž nabízí dlouhodobé půjčky za různých podmínek. Půjčky se od sebe liší hlavně výší úvěrů. Obecně ale platí, že půjčky od banky mají výhodnější (tedy nižší) úroky, než nebankovní instituce.

Jak půjčku získat?

V případě půjčky v bance se musíte připravit na poměrně zdlouhavé vyřizování. Banky zajímá výše příjmů a je také nahlíženo do registru dlužníků. Pokud jste v registru evidováni, nemusí vám banka půjčku poskytnout. V případě půjčky vyššího objemu peněž, banky také vyžadují ručení. Může to být movitá i nemovitá věc. Banka také může vyžadovat ručitele. Tedy třetí osobu. Tímto se banka kryje pro případ, že byste nebyli schopni půjčku splatit. Nebankovní instituce tak složité vyřizování neaplikují. Na úkor toho vás ale čeká dost vysoký úrok.

Je dlužní úpis řešením?

Dlouhodobá půjčka může mít také podobu dlužního úpisu. I v tomto případě je potřeba ostražitosti. Vždy je lepší, aby měl dlužní úpis písemnou formu. Uzavřít ho můžete například v případě, pokud si půjčíte peníze od známého. Dlužní úpis je výhodný v tom, že často neplatíte tak vysoký úrok. Jedná se totiž o dohodu dvou stran, takže si podmínky stanovujete sami.