Dozvíte se k čemu vlastně takový registr dlužníků slouží a jak funguje. Povíme si také jestli v dnešní době existuje nějaký registr dlužníků online zdarma.

K čemu slouží registr dlužníků ?

Dříve v České republice žádné registry dlužníků neexistovaly a tak si někdy vzal půjčku u jedné společnosti, půjčku nesplácel. Ale klidně si mohl jít půjčit do další banky, protože ta nevěděla že měl problém se splácením u jiné společnosti. Pro si finanční instituce nechaly vytvořit registr dlužníků, který spravuje nezávislá společnost. Mohou si tak velmi jednodušše kontrolovat, jestli měl klient problém se splácením půjčky či úvěru u jiné společnosti.

Jaké registry dlužníků v Česku existují ?

Je tedy bankovní registr dlužníků CBCB, který využívají zejména banky. Je to nejen negativní registr, ale také pozitivní registr. Banka si tak může jednodušše ověřit, každého nového přichozího klienta. Registr dlužníků SOLUS využívají zejména nebankovní společnosti a firmy. Slouží však také například mobilním operátorům.

Existuje registr dlužníků online zdarma ?

V současné době bohužel neexistuje žádný registr dlužníků online zdarma, který by vám umožnoval se podíval na svůj zápis v registru dlužníků online přes internet a ještě zdarma. Ale většina registru dlužníků umožnuje zaslání výpisu z vašeho registru dlužníků. To v dnešní době není vůbec žádný problém. V současné době tedy není možné přes internet nahlížet do vašeho registru dlužníků.

Jak dlouho trvá výmaz z registru dlužníků ?

U registru dlužníků SOLUS jste z registru dlužníků vymazání po třech letech. U bankovního registru dlužníků CBCB je lhůta o něco delší. Na výmaz musíte čekat 5 let od zaplacení dlužné pohledávky.