V dnešním článku si povíme k čemu vlastně slouží finančním institucím registry dlužníků. Dozvíte se také jestli v současné době existuje seznam dlužníků k nahlédnutí zdarma.


K čemu vlastně jsou ty registry dlužníků ?

Dříve banky v České republice nepoužívaly žádné registry dlužníků, postupně však měly stály větší problémy s klienty, kteří jim nesplácely půjčky, hypotéky a úvěry. A tak se rozhodly, že zavedou registry dlužníků. Do registru dlužníků jsou evidovány jak negativní informace, tak pozivní informace. Banky si dnes vždy před tím, než půjčí novému klientovi podívají do registru dlužníků, jestli náhodou neměl problémy se splácením svých dřívějších úvěrů a půjček.

Stále více lidí je v registrech dlužníků

V České republice je situace taková, že je stále více lidí zapsáno v registrech dlužníků, protože měly nějaké problémy se splácením svých závazků. Podle posledních průzkumů je v registrech dlužníků každý desátý Čech. V různých registrech dlužníků je tedy zapsáno něco přes 1 000 000 Čechů. Je to obrovské číslo, ale podle posledních průzkumů tomu tak opravdu je. Tito lidé pak často nemají šanci získat žádnou půjčku u banky. Někteří se pak obracejí na nebankovní společnosti.

Existuje seznam dlužníků k nahlédnutí zdarma ?

Docela hodně lidí se v poslední době ptá, jestli existuje seznam dlužníků k nahlédnutí zdarma ? V současnosti žádný takový registr dlužníků neexistuje. Je možné získat výpis ze svého registru dlužníků, ale většinou je to za nějaký poplatek. Tento poplatek je však většinou hodně nízký a je téměř symbolický. Výmaz z registru dlužníků většinou probíhá v rozmezí 3 – 5 let.