Před tím, než si vezmete hypoteční úvěr je potřeba provést pořádné a důkladné srovnání hypoték. V dnešní době není problém si srovnat jednotlivé nabídky hypoték od hypotečních bank.

Bereme si hypotéku na vlastní hypotéku

Vzít si hypotéku je pro každého velké životní rozhodnutí. Přece jen hypotéka je často na destíky let a po tuto dobu budeme nuceni hypotéku splácet. Ztratíme tak kus osobní svobody. Pokud chcete však mít v dnešní době vlastní bydlení, tak je často hypotéka nutností. V dnešní době si opravdu málo lidí dokáže postupně našetřit na vlastní bydlení.

Výše hypotéky, délka hypotéky a fixace hypotéky

Musíte si také dopředu ujasnit jaké parametry budete po hypotéce vyžadovat. Měly by jste vědět, jak vysokou hypotéku budete potřebovat. A jak velkou částku máte na bydlení našetřenou. Musíte se také rozmyslet jak dlouhou budete chtít hypotéku splácet. Čím delší hypotéka tm menší splátky, ale zase zaplatíte mnohem větší částky hypoteční bance na úrocích. Je třeba se také rozmyslet jak dlouhou fixaci hypotéky zvolíte. Ve většině případů se dělá fixace na 3 nebo 5 let. Po skončení fixace vám hypoteční banka nabídne úrokovou sazbu (počítejte s tím, že bude o dost vyšší). Po skončení fixace můžete také hypotéku bez sankcí doplatit. A zbavit se tak zcela hypotéky.

Srovnání hypoték online

V dnešní době je možné provést srovnání hypoték pohodlně online přes internet. Dříve jste si musel oběhat jednotlivé hypoteční banky a vyžádat si jejich hypotéky. Dnes existují různé porovnávače hypoték, které vám umožnují snadné srovnání a porovnání jednotlivých hypoték. Můžete tak zadat vstupní parametry a už za pár vteřin můžete srovnávat jednotlivé hypotéky.

Rady před tím, než si vezmete hypotéku

Na závěr článků uvedeme ještě nějaké rady před tím než si vezmete hypotéku:

  • spočítejte si jak vysokou měsíční splátku hypotéky si můžete dovolit
  • udělejte si finanční plán (příjmy i výdaje)
  • počítejte s tím, že přijdou i horší časy
  • tvořte si pravidelně finanční rezervy